Masz prawo zachować milczenie, chociaż raz z niego skorzystaj

Michael Tritter


Artykuły: Martha M. Masters

Autor: ToAr | Kategoria: Postacie | data: 2011-06-29 | Odsłon: 9911Martha M. Masters – fikcyjna postać amerykańskiego medycznego serialu dramatycznego „House M.D.”, grana przez aktorkę Amber Tamblyn. Postać pojawia się na początku siódmego sezonu (7x06 „Office Politics”), a znika pod koniec tego sezonu (7x19 „Last Temptation”). Masters była studentką trzeciego roku medycyny i pojawiła się w serialu jako zastępstwo za Trzynastkę, która wzięła urlop pod koniec szóstego sezonu.

Życiorys

Ojciec Masters jest profesorem literatury antycznej na Columbia University, gdzie poznał jej matkę. Jej matka było jego studentką, a różnica wieku między nimi wynosiła 19 lat. Pomimo tego byli szczęśliwym małżeństwem przez trzydzieści dwa lata. Masters opisuje swoją matkę w odcinku 7x08 „Small Sacrifices” jako wspaniałą kobietę. Martha ukończyła szkołę średnią w wieku 13 lat. Przed rozpoczęciem studiów medycznych uzyskała doktorat z matematyki stosowanej i historii sztuki. Masters powiedziała reszcie zespołu, że mieszka sama, ale odmówiła odpowiedzi na pytanie czy jest w związku.

Lisa Cuddy decyduje, że Masters zastąpi Trzynastkę. Stało się tak, ponieważ House zwlekał z podjęciem decyzji w sprawie zatrudnienia kogoś na zastępstwo. Mimo, że Masters jest bystra i zasadnicza (House odnosi się do niej per „dziecko miłości Einsteina i Mary Poppins” i „Internet z piersiami”), to nie wydaje się być gotowa na ten rodzaj wykładów z medycyny,  jakie otrzyma od House’a. Jej oczekiwania były zupełnie inne.

W 7x06 „Office Politics” Masters mówi Cuddy, że poświęciła się studiom kosztem jej obcowania z innymi ludźmi. W związku z tym, według niej, nie jest dobra w pracy zespołowej.

Podczas swojej „inicjacji” diagnostycznej Masters odmawia włamaniu się do domu pacjenta. Ponadto nalega, aby przedstawić pacjentowi wszystkie możliwości i mówić prawdę, choć House twierdził, że to może mu zaszkodzić. House ją zwalnia, a następnie zatrudnia jako doradcę, po czym znów ją zwalnia i zatrudnia ponownie. Wyzywa ją mówiąc, że okłamie pacjenta i naruszy swoje zasady w jakiś sposób przed ukończeniem nauki u niego. Ona mówi mu, że tak nie będzie.

Chris Taub przeprowadził z nią godzinną rozmowę, gdy zdawała na Johns Hopkins University. Podczas ponownego spotkania w biurze House’a ona jednak zdaje się o tym nie pamiętać. Doprowadzony tym do furii Taub daje jej wycisk podczas pierwszego przypadku. Później ona mówi mu, że pamięta go, ale było jej niezręcznie poruszać ten temat. Eric Foreman uważał, że Masters będzie dobrym dodatkiem do zespołu, ponieważ nie jest zepsuta i nie ma żadnych złych nawyków. Robert Chase z rozbawieniem przygląda się postępowaniu z nią House’a i uważa, że jest to podobne do oglądania królika, który wchodzi wiele razy pod piłę łańcuchową. Cuddy myśli, że Masters jest wschodzącą gwiazdą i chcę ją mieć w swoim szpitalu. Nie chce pozwolić jej odejść, gdy przychodzi zniechęcona i udziela jej rad,  jak dogadać się z Housem.

Osobowość

Tamblyn mówiła w wywiadach, że jej postać ma nietypowe podejście do ubioru, ma skłonność do mówienia wszystkiego bez ogródek co przychodzi jej do głowy i nie boi się tego powiedzieć House’owi. Jej intelekt rywalizuje z intelektem House’a i kilka recenzji spekulowało, że ona może wydawać się młodszą wersją doktora. Warto również dodać, że IQ Marthy jest dwadzieścia punktów niższe niż House’a. Tamblyn powiedziała, że Masters ma prawdopodobnie zespół Aspergera i dodała, że House chyba też go ma.

Tamblyn powiedziała, że Masters będzie jak młodsza siostra mężczyzn w zespole i oni nie odkryją jej atrakcyjności ze względu na intelekt. Tamblyn opisuje swoją postać jako wyrzutka i „bystrego małego kujona”.

Ulubioną stałą matematyczną Masters jest liczba Eulera.

Działanie w zespole

Masters sprostała oczekiwaniom Cuddy, biorąc pod uwagę wszystkie trzy przypadki, przy których pracowała. W pierwszym z nich wpadła na pomysł, aby wywołać wirusowe zapalenie wątroby typu A u pacjenta z wirusowym zapaleniem wątroby typu C tak, aby jego organizm wytworzył potrzebne przeciwciała. W drugim przypadku również doszła do prawidłowej diagnozy, a w trzecim zdała sobie sprawę, zanim reszta zespołu na to wpadła, że House mówił o rzadkiej postaci stwardnienia rozsianego.

Uczciwość Marthy we wszystkim nie przynosiła oczekiwanych przez nią rezultatów.  Nigdy nie udało się jej uzyskać jakiś efektów, kiedy była szczera, ale często podkreślała, że zwyczaj House’a w okłamywaniu pacjentów nie zawsze działa.

Historia postaci

Tamblyn powiedziała w jednym z wywiadów, że postać jest oparta na jednej z jej przyjaciółek, studentce medycyny Martha Meredith Masters. Aktorka mówi, że postać jest skrajną wersją jej koleżanki. Podpisała ona dokument prawny, w którym zobowiązała się, że nie pozwie stacji ze względu na wzorowaniu się na niej przy tworzeniu postaci. Fox również zapewnił, że Masters będzie tylko tymczasowym zastępstwem na miejsce Trzynastki, granej przez Oliwię Wilde,  póki aktorka nie zakończy prac nad filmem „Cowboys and Aliens”.wasze komentarze (0) Dodaj kometarz >>Możesz być pierwszą osobą, która doda komentarz.