Wszystko się zmienia, to nie znaczy, że na lepsze. Trzeba sprawić, by było lepiej. Nie można tylko gadać i mieć nadzieję, że samo się poprawi.

Dr Gregory House


Artykuły: Dr James Wilson

Autor: pullena | Kategoria: Postacie | data: 2010-10-17 | Odsłon: 12969Dr James Wilson – fikcyjna postać amerykańskiego medycznego serialu dramatycznego "House M.D.", grana przez Roberta Seana Leonrada. Postać to onkolog pracujący w fikcyjnym szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey i najlepszy przyjaciel głównego bohatera, Gregory'ego House'a.
James Wilson jest dla Gregory’ego House’a tym, kim dla Sherlocka Holmesa był John Watson. Podobieństwo nazwisk nie jest przypadkowa, bo związków serialu House MD z powieściami Arthura Conan Doyle’a nie trzeba chyba wyjaśniać.

Wilson to powiernik, doradca, najlepszy przyjaciel i głos sumienia głównego bohatera. Towarzyszy mu we wszystkich najważniejszych momentach jego życia – zarówno proszony, jak i nieproszony o pomoc. To typ przyjaciela, jakiego każdy z nas chciałby mieć.

Życiorys

James Evan Wilson jest szefem oddziału onkologicznego szpitala Princeton Plainsboro. Jako onkolog, często styka się ze śmiertelnie chorymi pacjentami i musi wcielać się jednocześnie w rolę lekarza i psychologa. W serialu poznajemy go, jako jedynego, długoletniego przyjaciela głównego bohatera – Gregory’ego House’a. Łączy ich wiele, dzieli – jeszcze więcej.

Podobnie jak House, Wilson ma kłopoty w życiu osobistym. Jest trzykrotnie rozwiedziony, a powód rozpadu każdego małżeństwa był taki sam – lekarz zdradzał swoje żony, później przyznając się do popełnionego błędu. Każdy jego związek kończył się fiaskiem. Na krótko Wilson znajduje szczęście w miłości u boku Amber Volakis, ubiegającej się wcześniej o miejsce w zespole doktora House’a, w czwartej serii House MD. Radość z harmonijnego związku szybko zostaje jednak przerwana tragiczną i niespodziewaną śmiercią Amber.

Kolejną cechą łączącą House’a i Wilsona jest zawód: obaj są lekarzami pracującymi w tym samym szpitalu. Ich przyjaźń trwa jednak już od kilkunastu lat i zaczęła się na długo przed tym, jak podjęli pracę w Princeton Plainsboro. Bohaterowie poznali się na sympozjum około 1991 roku, kiedy przyszły szef oddziału onkologicznego był świeżo upieczonym lekarzem. Wilson przyciągnął uwagę House’a tym, że cały czas nosił przy sobie nieotwartą kopertę. Fakt ten był na tyle fascynujący, że główny bohater serialu zaczął go śledzić. Dzięki temu, miał okazję pomóc Wilsonowi w opresji, kiedy ten został aresztowany za wywołanie bójki w barze. House wyciągnął go z aresztu, co było początkiem ich przyjaźni. Sytuacja jest kuriozalna o tyle, że obecnie, to Wilson wyciąga House’a z różnych kłopotów, a sytuacje odwrotne raczej nie mają miejsca.

James Wilson rozpoczął pracę w Princeton Plainsboro później niż Gregory House. Główny motyw, który skłonił go do podjęcia tej pracy, miał osobisty charakter. Jak się okazało, jego brat, Dann, porzucił uniwersytet w Princeton i zniknął bez śladu, po latach odnajdując się w szpitalu psychiatrycznym ze zdiagnozowaną schizofrenią.

Obecnie James Wilson jest ponownie w związku ze swoją trzecią żoną, Sam.

Osobowość


James Wilson zdaje się być zdecydowanym przeciwieństwem Gregory’ego House’a, jeśli chodzi o usposobienie. To dobroduszny, pełen empatii, wyrozumiałości i ciepła człowiek, który sprawia wrażenie bycia niezdolnym do skrzywdzenia kogokolwiek. Jeśli jednak przyjrzymy się tej postaci bliżej, dostrzeżemy, że nie jest tak prosta i jednoznaczna, jak się wydaje. Jest i ciemna strona jego charakteru. Przede wszystkim, są to wspomniane wcześniej relacje z kobietami. Wiemy, że ma do nich słabość  i że ciężko utrzymać mu się na stałe w związku z jedną – wszystkie małżeństwa rozpadają się z powodu niewierności. Obserwując związek Wilsona z Amber w czwartej serii, dowiadujemy się, że jest on człowiekiem, który nie potrafi postawić na swoim i wyrazić swojego zdania. Robi to, czego oczekuje od niego partnerka, dba jedynie o swoje dobro. Amber stara się to zmienić, co obserwujemy przy prozaicznej sytuacji wyboru nowego materaca do łóżka (4x14): Wilson wybiera twardy materac, kierując się jedynie jej preferencjami i dopiero kiedy Amber wprost mówi mu, że ma zadbać o swoje potrzeby – ten kupuje łóżko wodne, które potem okazuje się być absolutnie nietrafnym wyborem. Tragiczny finał związku z Amber na moment sprawił, że relacje Wilsona z Housem ulegały ochłodzeniu, ponieważ obwiniał on w pewien sposób House’a o śmierć ukochanej. Bohaterowie godzą się jednak po tym, kiedy Wilson zabiera przyjaciela na pogrzeb jego ojca.

Wilson to przyjaciel, jakiego chyba każdy człowiek chciałby mieć. Dla House’a to prawdziwy skarb: wyrozumiały, troskliwy i naprawdę zaangażowany w jego sprawy – nawet nieproszony wkracza do akcji, kiedy House potrzebuje pomocy. Jest przy głównym bohaterze zawsze, kiedy tego potrzeba i nie waha się poświęcić swojego dobra w walce o przyjaciela. Kiedy na przykład Edward Vogler, nowy przewodniczący rady nadzorczej szpitala chce, aby rada zwolniła House’a z pracy (1x18) – Wilson jako jedyny mu się przeciwstawia, głosując przeciw, przez co traci zarówno miejsce w radzie, jak i pracę(odzyskuje ją dzięki Lisie Cuddy). Wilson chroni House’a również, kiedy ten ma problemy z policjantem – Tritterem, kłamiąc, że jego podpis na wystawionych dla Gregory’ego House’a receptach na Vicodin nie jest sfałszowany i odmawiając współpracy z nim, pomimo grożących mu za to konsekwencji takich, jak zamrożenie konta bankowego (3x06).

Onkolog potrafi być uparty w swoich działaniach – kiedy na przykład nakłania House’a do zatrudnienia nowego zespołu lekarzy. Ucieka się wtedy do „porwania” jego gitary elektrycznej (4x01), na co House odgryza się zniszczeniem nagrań jego ulubionej telenoweli. Takie zabawne spięcia między dwoma przyjaciółmi można obserwować w serialu bardzo często. Na przykład, kiedy House zaczyna notorycznie wykradać lunch Wilsona, ten odgryza się podpiłowując jego laskę. Innym razem, kiedy House wynajmuje prywatnego detektywa, aby śledził Wilsona, ten specjalnie finguje spotkania z prostytutką i podrzuca do swojego kosza na śmieci strzykawki, sugerując, że jest narkomanem (5x05).

Relacje między Housem i Wilsonem są bardzo zażyłe. Dwukrotnie zdarzyło się, że bohaterowie nawet wspólnie mieszkali: pierwszy raz, po rozstaniu Wilsona z żoną, drugi – po opuszczeniu przez House’a szpitala psychiatrycznego.

Wilson, jako lekarz, mocno angażuje się emocjonalnie w relacje ze swoimi pacjentami i przeżywa wraz z nimi ich tragedie. Czasem ma się wrażenie, że przekracza granice zwykłej, lekarskiej troski – choćby wtedy, kiedy wdaje się w romans ze śmiertelnie chorą pacjentką.

Ciekawostki

- Wilson w czasach studenckich zagrał w filmie pornograficznym
- Lubi telenowele (4x01)wasze komentarze (0) Dodaj kometarz >>Możesz być pierwszą osobą, która doda komentarz.