Wiesz, zostałem lekarzem ze względu na film "Patch Adams".

Dr Gregory House


Artykuły: 1x02 "Paternity"

Autor: ToAr | Kategoria: Sezon 1 | data: 2008-01-02 | Odsłon: 39587Drugi odcinek pierwszego sezonu dr House'a, w którym pacjentem jest 16-letni Dany.Data premiery w USA: 23 listopada 2004

Pacjent: 16-letni Dan
Wstępne diagnozy: molestowanie seksualne, stwardnienie rozsiane
Prawdziwa przyczyna choroby: ostre stwardniające zapalenie mózgu wywołane wirusem odry

Klinika:
- Dan, podwójnie widzi i ma lęki nocne, pacjent kliniki w wyniku fałszerstwa Cameron, po tym jak House zauważa odruch kloniczny staje się jego pacjentem,
- matka z dzieckiem, dziecko ma spuchniętą buzię, a tak naprawdę jest przeziębiona,
- John Funsten - pacjent z zainfekowaną dziurą po pilniku do paznokci w nodze

Opis odcinka:
16-letni Dan podczas gry w lacrosse (rodzaj hokeja na trawie) ma zaburzenia wzroku. Przeciwnik go potrąca, a Dan upada na ziemię. Trener wzywa lekarza.
House zamiast przyjmować pacjentów w klinice, czyta gazetę, a do gabinetu wchodzi Wilson. Odbywa pogawędkę na temat tego, dlaczego House nie przyjmuje nikogo w klinice. Gdy chcę wyjść dowiaduje się, że zespół House’a nie ma żadnych przypadków. Kiedy House chce opuścić klinikę spotyka rodzinę, która była umówiona z nim na badanie. House próbuje to wyjaśnić po czym widzi list ze swoim podpisem. House odbywa pogawędkę z Cameron na temat wysłania listu i podrobienia przez nią jego podpisu. Cameron próbuje udowodnić, że przypadek Dana jest wtoar_articlesy uwagi. Lęki nocne zaciekawiają House’a, który idzie się spotkać z jego rodzicami. Podczas krótkiego badania dochodzi do wniosku, że Dan jest wykorzystywany seksualnie. Jednak po tym jak się dowiaduje, że dostał piłką podczas meczu zmienia swoją diagnozę na wstrząs mózgu i uważa sprawę za zamkniętą. Rodzice Dana próbują go przekonać, że to musi być coś innego, bowiem lekarze po wypadku nie stwierdzili wstrząsu mózgu. Cameron uważa, że House zajął się tym przypadkiem, aby ją upokorzyć. House pyta się czy Cameron jest jedynaczką, po czym stwierdza, że świat nie kręci się wokół niej. Podczas rozmowy House zauważa odruch kloniczny w nodze Dana, charakterystyczny podczas snu, który siedzi na recepcji. Po krótkiej rozmowie z Danem staje się on pacjentem House’a.
Zespół House próbuje postawić diagnozę. House stawia na zaburzenie ruchu lub zwyrodnieniową chorobę mózgu, Chase proponuje infekcję, którą House odrzuca z powodu braku gorączki i normalnego poziomu białych krwinek. House zakłada się o 50$ z Foremanem, że ojciec Dana nie jest jego biologicznym ojcem, a Foreman podbija zakład do 100$. Cameron proponuje jako chorobę leukodystrofię. House zleca zespołowi zrobienie dokładnego polisomnografu, aby upewnić się, że lęki nocne są nimi w rzeczywistości. Badanie potwierdziło lęki nocne, a Danowi wykonano dodatkowo rezonans, tomografię, profil krwi, rentgen klatki i wszystkie wyniki wyszły w normie. House zatrzymuje się na rezonansie i stwierdza, że mózg 16-latka powinien być nienaruszony. Chase widzi powiększone opony mózgowe i stawia na ich wirusowe zapalenie. Jego teza zostaje obalona przez Foremana, a House stwierdza, że Chase wie, że House coś zauważył na rezonansie i próbował zgadnąć. House każe przyjąć się spoidłu, gdzie jest lekkie wygięcie, które powoduje nacisk i wszelkie objawy Dana. House zleca zrobienie pacjentowi cystenogramu radioizotopowego. Badanie wykazało dużą blokadę w krwiobiegu i zostanie poddany operacji.
House w Klinice odwiedza matka z dzieckiem, dziecko ma wysypkę na twarzy. House zauważa, że matka nie chce szczepić córki, bowiem obawia się testów firm farmaceutycznych na swoim dziecku. House mówi matce, że jej przeciwciała ochraniają dziecko przez sześć miesięcy. Dziecko jest tak naprawdę tylko przeziębione. House odwiedza w klinice jego zespół, który stwierdza że wygięcie w spoidle jest jednym z objawów choroby, a nie przyczyną. House stwierdza stwardnienie rozsiane, z czym nie zgadza się jego zespół. House każe zacząć leczenie i powiadomić o tym jego rodzinę. Po informacji o chorobie Dan znika ze swojego pokoju, a Foreman, Cameron i Chase próbują go znaleźć. Ostatecznie dzwonią do House’a, który jest wkurzony tym, że go pilnie wezwali. Postanawia wrócić do domu, a Foremanowi radzi sprawdzić dach, gdzie okazuje się być Dany. Dan myśli, że jest na boisku, przed upadkiem z dachu ratuje go Chase.. House podczas czekania na windę spotyka Foremana, który opowiada mu o tym wydarzeniu. House stwierdza, że pacjent nie ma stwardnienia rozsianego, bo ma lęki nocne i proponuję infekcję mózgową. Cameron proponuje kiłę układu nerwowego i do tego przychyla się House. Chcę podać mu penicylinę prosto do mózgu przez przetokę mózgową. House w klinice ma pacjenta z zainfekowaną dziurą po pilniku do paznokci w nodze.
Przejechał 70 mil, ponieważ w tamtych szpitalach pozwał lekarzy, House mimo tego go opatrzył. House opowiada Wilsonowi tą historię i spotyka Cuddy, która pyta się o zakład na ojcostwo. Zakłada się z nim o wyjazd na sympozjum, że jest jego ojcem, a House w wyniku wygranej chce tygodniowej przerwy od kliniki. Podczas kolejnej punkcji lędźwiowej Dan ma halucynacje słuchowe. Zespół House wyklucza cukrzycę, nowotwór, zapalenie naczyń, zwyrodnienia, infekcję, uraz. House każe zrobić pacjentowi elektroencefalogram. Podczas pogawędki z Wilsonem przychodzą rodzice Dana z wyrzutem, że House się nie zajmuje ich synem. Po tym jak opisuje jego stan każe iść rodzicom wspierać syna, a sam zabiera kubek po kawie do przepadania na ojcostwo. W laboratorium House karze Cameron zrobić badania na ojcostwo.
W szpitalu House’a odwiedza facet od pilnik do paznokci z pozwem za wyrządzone szkody moralne. House mówi mu, że ma rzeżączkę i że będzie musiał taką chorobę zgłosić. Gdy facet chce wyrwać dokumenty do pozwu House’owi ten odjeżdża windą.
Tymczasem zespół House’a robi kolejne badania, pacjent nie ma gorączki Zachodniego Nilu, końskiego zapalenia mózgu i jego rodzice nie są jego rodzicami biologicznymi. W gabinecie dr Cuddy są rodzice Dana, którzy chcą go przenieść do innego szpitala. Wpada tam House, który robi wyrzuty, że nie powiedzieli mu, że ich syn jest adoptowany. Podczas rozmowy okazuje się, że jego biologiczna matka nie była szczepiona. House stawia diagnozę ostrego stwardniającego zapalenia mózgu. By potwierdzić diagnozę wykonują biopsję siatkówki. Okazuje się, że Dan ma ostre stwardniające zapalenie mózgu. Podczas gdy Danowi robią zabieg potrzebny do wyleczenia z choroby, House jest u dr Cuddy, która uzna wygrany zakład jeśli House pokryje koszt badania DNA – 3200$. Po zabiegu Cameron i Foreman rozmawiają z Danym i okazuje się, że wiedział o adopcji (miał rozszczepiony podbródek, gdy jego rodzice go nie mieli – cecha dziedziczna).
Odcinek kończy się meczem lacrosse, na którym jest House kibicujący Danemu.

Cytaty
House: Wytrwałość to nie to samo co prawdziwe zasługi.

House: Następnym razem jak chcesz zwrócić moją uwagę, włóż coś fajnego. Biodrówki są sexy.

Cameron: Według kryteriów McDonalda trzeba 6 miesiacy, zanim można wystawić pewną diagnozę.
House: A kogo obchodzi McPherson? Słyszałem, że torturował kocięta.
Foreman: McDonald.
House: Ach, McDonald. Wspaniały lekarz, uwielbiał kocięta.

House: Doktor Cuddy, świetny strój.
Cuddy: Co ty tutaj, robisz? Coś z pacjentem?
House: Nie, prostytutka. Poszła do biura zamiast do domu.

Cuddy: Jak tam twoja prostytutka?

House: O, jak miło, że pytasz. To w sumie zabawna historia. Chciała zostać administratorką szpitala, ale wzdragała się przed pieprzeniem ludzi w taki sposób.

Foreman: Przepraszam. Mogę to wyjaśnić najlepiej jak potrafię, ale żebyście państwo w pełni zrozumieli, na czym polega leczenie waszego syna i podjęli całkowicie świadomą decyzję... To jest po prostu nierealne. To jest to, co musicie wiedzieć. To jest niebezpieczne, może go zabić, powinniście się na to zdecydować.

Link do odcinka | Link do napisów


Zobacz fotogalerię: 1x02 "Paternity"
wasze komentarze (0) Dodaj kometarz >>Możesz być pierwszą osobą, która doda komentarz.