Zanotuj: nigdy nie powinienem w siebie wątpić.

Dr Gregory House


Artykuły: Dr Lisa Cuddy

Autor: wiktam | Kategoria: Postacie | data: 2009-10-04 | Odsłon: 34751Dr Lisa Cuddy – fikcyjna postać amerykańskiego medycznego serialu dramatycznego "House M.D.", grana przez amerykańską aktorkę, Lisę Edelstein. Postać to dziekan medycyny i główny administrator szpitala Princeton-Plainsboro w New Jersey, gdzie pracuje Gregory House.Praktycznie nie leczysz pacjentów. Nie jesteś lekarzem, tylko administratorką... Zarządzasz pracownikami tak, że chodzą w kółko i pikietują... Zachowujesz się tak, jakby pracownicy mieli się ciebie bać i szanować cię, ale twoje oczy mówią... – prawdę mówiąc, twoje oczy nie mówią nic, bo patrzy się tylko na twój biust, który mówi, że pragniesz, żeby ktoś na ciebie wskoczył i wyznał ci miłość powoli, sylaba po sylabie. Uciekasz od tego, czego pragniesz. Nie masz pojęcia, czego potrzebujesz. Jesteś dumna z tego, co osiągnęłaś, ale wciąż jesteś nieszczęśliwa. – tak House ocenił pracę Cuddy w odcinku „Nigdy więcej Pana Przyjemniaczka” (No More Mr. Nice Guy).

Życiorys

Dr Lisa Cuddy jest dziekanem medycyny i administratorką szpitala Princeton-Plainsboro Teaching Hospital. Jest bezpośrednią przełożoną zarówno dr House’a, jak i dr Wilsona. Jej specjalizacją jest endokrynologia, ale ze względu na obowiązki administracyjne prowadzi praktykę medyczną w bardzo ograniczonym zakresie.

Lisa chciała być lekarzem odkąd ukończyła 12 lat. W wieku 25 lat ukończyła medycynę na University of Michigan. Kwalifikacje medyczne dr Cuddy są imponujące. Była druga na ostatnim roku w szkole medycznej i w wieku 32 lat została drugim najmłodszym dziekanem medycyny w historii medycyny i pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Nie do końca wiadomo, ile obecnie ma lat. Szefową House’a jest od co najmniej 8 lat. Nie jest dużo młodsza od House’a (kiedy House powtarzał ostatni rok medycyny na Uniwersytecie w Michigan, Cuddy robiła licencjat). W piątym sezonie w odcinku pt. „Umowa społeczna” (The Social Contract), Cuddy twierdziła, że ma 38, natomiast House poprawił ją – jego zdaniem ma ona 40 lat. Wcześniej House opisał ją jako „prawie czterdziestolatkę”. House pracował dla Cuddy jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego sezonu, zaś w odcinku pilotażowym Cuddy mówi, że House jest jej winien 6 lat pracy w przychodni, co oznacza, że w momencie rozpoczęcia serialu miała 38 lat, a teraz ma 43, czyli prawie tyle, co Lisa Edelstein w rzeczywistości.

Relacje z Housem

Cuddy po raz pierwszy usłyszała o House'ie, kiedy robiła licencjat z medycyny na Uniwersytecie w Michigan. Mówi, że „już wtedy był legendą”.

Cuddy zdecydowała się zatrudnić House’a, chociaż wiedziała, że został już zwolniony z czterech innych szpitali. Jednak dokładny powód, dla którego zdecydowała się zatrudnić House’a nigdy nie został do końca wyjaśniony. Sama Cuddy tłumaczyła, że uważała go za „doskonałego lekarza, który nie mógł znaleźć pracy nawet w banku krwi, dzięki czemu mogła go mieć za niewielkie pieniądze”. Często jednak sugerowano, że kiedyś coś ich łączyło – tę możliwość częściowo potwierdził House, mówiąc o jednorazowej przygodzie, natomiast Cuddy wyjaśniała, że to jego kwalifikacje były powodem, dla którego go zatrudniła. W odcinku pt. „Wańka wstańka” (Humpty Dumpty) House wysunął teorię, że Cuddy zatrudniła go, ponieważ wierzy, że świat może stać się doskonały, a on może stać się lepszym człowiekiem.

Relacja pomiędzy Cuddy i Housem jest pełna napięć. House często ignoruje lub obchodzi polecenia Cuddy. Zdarza mu się narażać szpital na nieograniczoną odpowiedzialność oraz ma w zwyczaju odstraszać ważnych ofiarodawców. Niemniej jednak Cuddy nie może zapomnieć, że House jest o wiele lepszym lekarzem od niej, pomimo jej niezwykłej inteligencji. Cuddy podziwia House za umiejętność ignorowania emocji w sytuacji, gdy życie pacjenta wisi na włosku i wytrwałość w działaniu dla dobra pacjenta. House opisuje Cuddy jako „narcyza żądnego kontroli”, co, jak na ironię, jest doskonałym opisem jego samego.

House nieustannie bombarduje Cuddy uwagami z podtekstem seksualnym, często komentując wygląd jej piersi lub wielkość jej pośladków. Z początku Cuddy myślała, że w ten kiepski sposób House usiłował tylko ją rozzłościć. Jednak kiedy House zaczął się interesować jej związkami, Cuddy nabrała podejrzeń, że rzeczywiście podoba się House’owi. Z jej reakcji wynika jednak, że House już wcześniej miał okazję związać się z Cuddy i tego nie zrobił.

W odcinku zatytułowanym „Kto jest twoim tatusiem?” (Who's Your Daddy?) zasugerowano, że Cuddy ma zamiar poprosić House’a, aby został dla niej dawcą spermy.

Cuddy nie tylko konsekwentnie broni House’a przed gniewem rady dyrektorów szpitala (House ma stały etat i może zostać zwolniony wyłącznie przez jednomyślne głosowanie dyrektorów, łącznie z Cuddy), zdarzyło jej się także popełnić krzywoprzysięstwo, aby uchronić House’a przed oskarżeniem. Niemniej jednak Cuddy często płaci wysoką cenę za swoją lojalność, m.in. musi nalegać, aby House pracował więcej w przychodni, co należy do jego obowiązków lub udzielał więcej wskazówek studentom.

W odcinku pt. „Szczęśliwa Trzynastka” (Lucky Thirteen) okazało się, że Cuddy wkrótce zaadoptuje dziecko. House nie wydaje się być tym faktem zachwycony. Kiedy jednak później matka dziecka postanawia je zatrzymać, House pociesza, a następnie całuje Cuddy w odcinku pt. „Joy”. Gdy House strasznie cierpi po odstawieniu Vicodinu w odcinku pt. „Pod moją skórą” (Under My Skin), Cuddy jest przy nim, by go wspierać. Obydwoje wyznają sobie swoje uczucia i odcinek kończy się namiętnymi pocałunkami House’a i Cuddy.

Niemniej w odcinku pt. „Teraz obie strony” (Both Sides Now) okazuje się, że House miał tylko halucynacje i że Cuddy nigdy nie pomagała mu w pokonaniu uzależnienia od Vicodinu i w odstawieniu leku.

Zobacz też:
- opinie na temat tej postaci na naszym forum.

wasze komentarze (4) Dodaj kometarz >>
matino3
(użytkownik)
data: 2010-10-08 19:32:50 | IP b343d10b2f08
Jest świetna! Uwielbiam jak kłóci się z Housem, świetnie gra i wyraża emocje.

paulinkaCk
(użytkownik)
data: 2010-07-15 23:07:44 | IP 592d3906b301
no nieźle :D

manlit
(użytkownik)
data: 2010-02-05 14:35:45 | IP 392fd97eb015

Są pewnie błędy co do wieku Cuddy: 
Po 1 To House rzucił słowami, że Cuddy ma 40 lat a ona naprostowała go, że ma 38, co świadczy o tym, że w tamtym czasie akurat tyle miała. Widocznie ktoś wymyślając scenariusz nie obliczył tego dokładnie, bo skoro Cuddy została dziekanem jako 32 kobieta w takim razie 1 sezon zaczyna się w momencie kiedy Cuddy miała conajmniej 38 lat, bo nikt nie powiedział, w którym momencie House'a zatrudniła Cuddy może chwilę po tym jak została dziekanem a może rok albo 2 po. Z tego wnioskując Cuddy w momencie, gdy mówi, że ma 38 lat to w rzeczywistoci powinna mieć te 43 lata. A po za tym w porządku, jest jeszcze pare drobniótkich błędów. Dzięki!


allison2312
(użytkownik)
data: 2009-12-15 15:31:50 | IP a31b6dbd44a4
Niezłe. Fajnie się czyta.